Novinky

Kalendář

Kontakt

Adresa:
OÚ Třebíz, č.p. 57
273 75
Telefon:
314 314 457
E-mail:
obec@trebiz.cz


www.trebiz.cz

OdkazyKultura a sport

43. Třebízská pouť proběhne 2. až 3. června 2018. Program ZDE.

Dny lidové architektury 2017 ve Třebízi 22.-23.7.2017
Další informace ZDE.

Třebízská pouť

Třebízská náves a celá vesnice se každoročně stává dějištěm rušné pouti s všemožnými atrakcemi, prodejními stánky, hudbou, zábavnými programy. Málokdo si uvědomuje, že původním obsahem poutí byla a mnohde stále je náboženská slavnost spojená s uctíváním světce, kterému je zasvěcen místní kostel. Ve Třebízi je pouť spojena se svátkem Nejsvětější Trojice, které je zasvěcena návesní kaplička (barokní kostel na návsi je zasvěcen sv. Martinovi). K významným poutním místům se skutečně putovalo, často i z daleka, odtud název pouť. Dnes si při vyslovení slova pouť představujeme obvykle především zábavu nejrůznějšího druhu. Třebízské pouti nepatřily vždy k významným a pověstným. Přibližně do konce padesátých let 20. století pouti nechyběl náboženský obsah, v kostelíku se sloužila pouťová pobožnost. Na náves přijelo pár „komediantů“ - houpačky, střelnice, kdysi se konávala taneční zábava. V domácnostech se pekly koláče a na návštěvu přijížděli příbuzní a známí – to jediné přetrvává bez přerušení. 
Významnou změnu přinesl rok 1975, kdy bylo slavnostně otevřeno Národopisné muzeum Slánska. Slavnost s bohatým kulturním programem se konala týden před třebízskou poutí a do mnoha rodin přijížděli hosté právě k této příležitosti. Představitelé obce a muzea se rozhodli pořádat podobnou kulturní akci každoročně jako „Třebízskou pouť“. Původním záměrem bylo dát pouti tradiční podobu se starodávnými stánky, s prodejem rukodělných výrobků – košíků, ošatek, keramiky, perníku, s předváděním řemeslné práce, s loutkovým divadlem, s vystoupením folklorních souborů. Mnohé se dařilo, třebízská pouť byla po několik let „folklorním minifestivalem“. Na podiu ve dvoře Cífkova statku se během let vystřídaly známé folklorní soubory: Jarošovci z Mělníka, Vycpálkovci, Prácheňáci ze Strakonic, Úsvit z Českých Budějovic, Hořeňák z Lázní Bělohradu, Čtyřlístek z Nového Strašecí a další. Na podiu pod skalou tančily a zpívaly dětské soubory z Prahy, Kladna, Zlonic, Zbraslavi a také třebízský soubor „Klubíčko“.Zážitkem pro milovníky krásné hudby byly ranní nedělní koncerty v kostelíku nebo v muzeu. Významnou složkou pouťových programů býval též turnaj v odbíjené na místním, dnes opuštěném a neudržovaném hřišti. Muzeum nabízí prohlídku expozic a výstav, občas byly k vidění i jiné výstavy – drobného zvířectva, zemědělské techniky aj. Po tři roky byly organizovány vyhlídkové lety nad Třebízí a okolím. V současné době přibývá na návsi hlučných atrakcí, ale kulturních programů ubývá, volejbal se nehraje. Příjemné prostředí Pod skalou zve k posezení při hudbě, v sobotu večer se zde tančí.

Třebízský Defektman

Sportovně-společenská akce pro malé i velké. Několik sportovních disciplín (plavání, běh, jízda na kole) a pro všechny bohatý doprovodný program (fotografie např. ZDE).


(Bude doplněno ještě o zábavy,
ze sportu něco o dřívějším volejbalu, fotbalu, nověji hokejbal Defekt.
atd.)

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | Správce stránek a prohlášení o přístupnosti | mapa stránek

CZDEEN